Corner-2

Princip fotovoltaiky

Fotoelektrický jev

...objevil Alexandre Edmond Becquerel v roce 1839. Schema Princip Fotovoltaiky

Vzájemným působením slunečního záření a hmoty dochází k pohlcování fotonů a uvolňování elektronů, v polovodiči pak vznikají volné elektrické náboje, elektron-díra, které jsou už jako elektrická energie odváděny ze solárního článku přes regulátor dobíjení do akumulátoru nebo ke spotřebiči.

Fotovoltaika patří k nejperspektivnějším alternativním zdrojům energie.

Fotovoltaické (solární) panely, složené z fotovoltaických článků, lze skládat do celků jako baterie - váš fotovoltaický systém můžete libovolně rozšiřovat! Fotovoltaické panely však nemusíte mít jen pevně přichyceny ke konstrukci vaší střechy. Na dovolenou a na dlouhé cestování autobusem nebo vlakem použijte přenosné fotovoltaické panely. Jsou velmi skladné a vhodné pro napájení vašeho walkmana, diskmana, polytechnické stavebnice, přenosné svítilny i dětských hraček. Můžete napájet menší elektrospotřebič i s vlastním akumulátorem. Solární panel potom bude fungovat jako dobíječka. Používáním fotovoltaických panelů za baterie určitě ušetříte.

Fotovoltaický panel může být i součástí zařízení, jako je tomu například u zahradního světla, dobíječek nebo pietního svítidla. Zahradní světlo se tak stane snadno přenosné a budete je moci postavit kdekoliv na zahradě. Odpadnou vám náročné výkopové a elektroinstalační práce.

Použití fotovoltaických systémů je výhodné tím, že Sluneční světlo máme na celém světě zdarma. Fotovoltaické články mění v čase své vlastnosti jen minimálně a jejich životnost je velmi vysoká (garantována výrobci minimálně 25 let s poklesem výkonu o 20%). Panelům při jejich venkovním nainstalování nevadí déšť, sníh, kroupy ani hluboký mráz. Jejich provozu nepřekáží ani vysoké teploty. Panely jsou testovány v aerodynamickém tunelu pro rychlosti větru až 180km/h.

V České republice je řada firem, které se zabývají prodejem a montáží fotovoltaických systémů, avšak více než 30 leté zkušenosti  a zakázkovou výrobu solárních panelů má jen SOLARTEC z Rožnova pod Radhoštěm.